FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 Lucid Dreams (LD) - Świadome Sny Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Rybok112
Administrator



Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 101
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nysa

PostWysłany: Sob 21:06, 30 Wrz 2006 Powrót do góry

KURS ŚWIADOMEGO ŚNIENIA

Wprowadzenie


CZYLI CZEGO POTRZEBUJESZ, DO ROZPOCZĘCIA PRZYGODY Z LUCID DREAMING


Nie ma sensu zaczynać treningu bez spełnienia kilku podstawowych warunków:

* OPTYMIZM
LD to nie czarna magia i nie możesz pesymistycznie (czytaj:ignorancko) odnosić się do tego zjawiska jeżeli chcesz osiągnąć jakiekolwiek efekty. Pierwszym krokiem do sukcesu jest "otwarcie umysłu" i chęć doznania czegoś nowego, co może zmienić twoje spojrzenie na świat.

* PEWNOŚĆ SIEBIE
Jestem zupełnie pewien, że wiara w siebie odgrywa potężną rolę zarówno w osiagnięciu LD jak i w uzyskaniu lepszej nad nim kontroli. Sam się o tym przekonasz.

* WYSTARCZAJACA ILOŚĆ SNU
Aby zacząć trening musisz być zupełnie wypoczęty. Zmęczenie obniża prawdopodobieństwo wystąpienia LD i szanse na zapamiętanie jakiegokolwiek snu maleją. Im dłużej śpisz, tym krótszy staje się nieaktywny cykl twojego snu i daje to większe szanse na przebudzenie się w fazie REM, dzięki czemu lepiej pamiętasz co ci się śnilo.

* WYZWOLENIE SIE OD WSZELKIEGO RODZAJU STRESU
Problemy w pracy czy w życiu prywatnym absolutnie nie sprzyjają LD. Ja jestem żywym tego przykladem. Stres wywołany problemami prywatnymi spowodował, że skuteczność moich treningów zmalała do dosłownego minimum. W okresie "mentalnego spokoju" potrafiłem doznać dwa do siedmiu świadomych snów na tydzień a w czasie stresu miałem tylko dwa LD w przeciągu czterech miesięcy.

* WYTRWAŁOŚĆ
Pomimo ogólnego przeświadczenia, że LD doznać może jedynie 99% ludzi, nigdy nie natknąłem się na osobę, która próbując wytrwale nie osiagnęła pożądanego efektu. Jeśli się nie poddasz, gwarantuję sukces. Miałem do tej pory kontakt z około stu osobami, które wytrwale starały się przejąć choć raz kontrolę nad swoimi snami i w tylko jednym przypadku jednemu z moich znajomych zajęło sześć miesięcy. Przeciętny okres od początku treningu do pierwszego LD wynosi od dwóch do czternastu dni. Zależne to jest oczywiście bezpośrednio od opisywanych właśnie warunków jak i zaangażowania osobistego oraz intensywnosci treningu. Muszę jednak przyznać, niektórzy z nas mają większe predyspozycje, które nie są uwarunkowane niczym, co jest mi znane.

* ZMIANA NASTAWIENIA DO ŚWIATA SNU
W momencie rozpoczęcia własnego treningu postanowiłem przywiązywać bardzo dużą wagę do swoich snów - analizowac je, szukać w nich podobieństwa czy próbowac dochodzić jak powstały w mojej glowie określone sytuacje lub skąd wzięły się dane rekwizyty. Moje życie we śnie stało się dla mnie tak samo ważne jak życie na jawie. Gorąco zachęcam do traktowania przygody z LD w taki właśnie sposób. Zauważysz, że łatwiej będzie ci przynajmniej zapamiętywać swoje sny.

* NOTATNIK I DŁUGOPIS (DZIENNIK SNÓW)
Musisz koniecznie trzymać przy/w swoim łóżku notatnik i coś do pisania lub mały dyktafon. Notatnik powinien być wystarczająco mały, aby zmieścił się pod poduszkę i abyś mógł go nosić przy sobie podczas dnia w wypadku jeśli przypomni ci się nagle coś o czym śniłeś poprzedniej nocy. Sam fakt noszenia notatnika przy sobie wywoła poczucie czegoś unikalnego i osobistego, co samo w sobie pomoże ci zwracać większą uwagę na Świat Snu. Musisz zrozumieć, że nie jest wazne opieranie się na małych detalach jak rodzaj notatnika czy kolor długopisu, itd., ale sam fakt i efekt końcowy samego przedsięwzięcia.

Dziennik snów jest jednym z najistotniejszych ćwiczeń każdego oneironauty (tak po polsku nazywamy osobę zaangażowaną w Lucid Dreaming). Oto jego istotne zalety:

* Polepsza pamięć snów,
* Wyrabia siłę woli,
* Dostarcza materiału do poznania "języka snów",
* Dostarcza materiału do wykorzystania w niektórych technikach wywoływania LD,
* Jest mostem łączącym świadomość na jawie ze świadomością we śnie.

Już po kilku dniach zauważysz efekty używania dziennika snów. Łatwiej przyjdzie ci zapamietywanie tego, co ci się śniło oraz stopniowo zaczniesz zapamiętywać po klika snów z jednej nocy. Kiedy wstaniesz rano lub w środku nocy, nie musisz od razu rozpisywać się na temat doświadczonego właśnie snu - zapisz jedynie najważniejsze wydarzenia w jak najprostszej formie. Dzięki temu nie zgubisz reszty wydarzen, które bardzo łatwo jest zapomnieć koncentrując się na mniej ważnych detalach. Kilka godzin później lub przed ponownym położeniem się spać przeczytaj, co napisałeś i wtedy właśnie napisz wszystko, co pamiętasz w bardziej zrozumiałej i obszernej formie. Jeśli w pierwszych kilku dniach po przebudzeniu zauważysz, że nic nie pozostało ci w pamięci, nie martw się - opisz uczucie jakiego doznałeś zaraz po przebudzeniu, barwę jaką właśnie pamiętasz lub zapach. Ja jednak zaczynałem od zapisania snu, który przeżyłem kilka tygodni czy nawet kilka lat wcześniej. Każdego dnia musisz jednak wpisac coś do swojego pamiętnika. Po kilku tygodniach powinieneś być w stanie zapamiętać po 2-4 sny jednej nocy. Ważne jest aby na tym nie poprzestać - bardzo łatwo jest wypaść z wprawy. Radziłbym, pomimo uzyskania pożądanych efektów kontynuować zapiski w dzienniku snów przez conajmniej trzy do czterech miesięcy, lub wcale z tego nie rezygnować. Po kilku latach informacje zapisane przez ciebie mogą okazać się bardzo ciekawym, prywatnym dziełem, które będzie można wykorzystać w różnych interesujących celach.


Mam kilka dodatkowych wskazówek, którymi chciałbym się podzielić:

Kiedy budzisz się rano, nie otwieraj od razu oczu i staraj się nie poruszyć. Rozluźnij się i zastanów się nad tym co ci się snilo. Zazwyczaj przypomnisz sobie swoje sny od końca, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Postaraj się nie panikowac - spokojnie przypominaj sobie co ci się własnie śniło, bez obawy że coś może umknąć twojej uwadze. Zauważysz, że nie będzie to zbyt łatwe przez pierwszych kilka dni, ale powoli dojdziesz do wprawy.

Jak już wspomniałem, zauważysz że przypominasz sobie sny od końca - nie należy z tym walczyć. Jest sposób, który ci w tym pomoże: każdego dnia, kiedy przyjdzie pora na położenie się do łóżka, swobodnie rozluźnij się i przeprowadź bardzo proste ćwiczenie. Przypomnij sobie w skrócie najważniejsze wydarzenia dnia. Zacznij bardziej szczegółowo, po czym skończ na jedynie kluczowych punktach dnia. Cały trik polega na zrobieniu tego od konca - położyłem się do łóżka, umyłem zęby, prysznic, kolacja, rozmowa z domownikiem, powrót do domu, itd. W ten prosty sposób będziesz lepiej panował nad przypominaniem sobie swojego snu.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Rybok112
Administrator



Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 101
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nysa

PostWysłany: Sob 21:07, 30 Wrz 2006 Powrót do góry

TECHNIKA ADAMA BYTOFA

A. W czasie dnia:

1. Przyjrzyj się dokładnie temu, co widzisz i odpowiedz sobie na pytanie "czy to sen, czy nie". Na chwilę zatrzymaj oddech, zwróć uwagę na swoją percepcję i charakter rzeczywistości, której doświadczasz. Przyjrzyj się, czy wszystko jest OK, czy nie ma w pobliżu jakiegoś znaku snu (najlepiej z twojej głównej kategorii znaków snu), albo czy możesz zmienić jakiś szczegół samą siłą woli.

2. Gdy stwierdzisz jasno, że nie śnisz, wyobraź sobie, że to jednak sen i powiedz do siebie: "Wszystko jest snem, ja jestem snem". Pomyśl, że świat dookoła, twoje ciało i ty sam(a), twoja świadomość, również jest snem. Twoja myśl, że "wszystko jest snem" jest snem! Zrób z tego zabawę, wprowadź swój umysł w zabawne pomieszanie. Wyobraź sobie, że przekształcasz rzeczywistość, na przykład zmieniasz kolor jakiegoś przedmiotu lub sprawiasz, że zaczyna on lewitować. Wyobraź sobie, że dokonujesz tego samą siłą woli. Oddychaj głęboko i pobudź swoje emocje. Poczuj niezwykłą, niesamowitą atmosferę stanu podwyższonej świadomości.

3. Gdy to robisz, powiedz do siebie: "następnym razem, gdy będę śnił(a), będę pamiętać, by rozpoznać sen." W czasie gdy to mówisz, na chwilę wstrzymaj oddech. Powtórz to kilkakrotnie, póki nie poczujesz, że to zapamiętałeś(aś).

4. Zaplanuj chwilę powtórzenia ćwiczenia przy jakiejś okazji, która zdarzy się za kilkadziesiąt minut. Użyj do tego wyobraźni.


B. Przed snem:

1. Przeczytaj kilka snów z dziennika snów.

2. Przypomnij sobie wydarzenia dnia od chwili przebudzenia do teraz ale udawaj, że wszystko było snem, tzn. wyobraź sobie, że przypominasz sobie sen.

3. Zasypiaj z postanowieniem zapamiętania snów, powiedz do siebie: "Mogę zapamiętać swoje sny, mogę również ich nie zapamiętać, ale jutro, gdy się obudzę BĘDĘ je pamiętać".


C. Obudź się ze snu po 4,5 lub 6 godzinach i:

1. Nie poruszaj się, przypomnij sobie sen.

2. Otwórz oczy i zapisz sen.

3. Wstań. Zrób test rzeczywistości.

4. Rób cokolwiek przez 10 - 20 minut, np. czytaj opisy świadomych snów innych oneironautów lub swoje. Pomoże ci to rozbudzić w sobie emocje pragnienia (tęsknoty) osiągnięcia świadomego snu. Możesz zaplanować najbliższy świadomy sen. Uwzględnij przy tym emocje pozytywne: radość, fascynację, dumę, satysfakcję, przyjemność, rozkosz, poczucie wolności i mocy itp. Zrób test rzeczywistości kilka razy (pkt. A 1,2,3).

(5). W ciągu 3 - 4 minut wykonaj własnoręcznie "mandalę snu". Uwzględnij w niej temat snu, zwróć uwagę na rodzaj emocji.


D. Połóż się do snu i:

1. Głęboko oddychaj i przypomnij sobie sen.

2. Wyobraź sobie, że w pewnym momencie snu, na skutek zauważenia znaku snu lub pojawienia się określonej emocji we śnie, zatrzymujesz oddech, zwracasz swoją uwagę na percepcję i świat dookoła i rozpoznajesz, że śnisz. Czujesz w tym momencie ogromną satysfakcję i podekscytowanie. (Ci, którzy zauważą, że często w tym momencie towarzyszy im "senny lot" powinni wyobrazić sobie, że i tym razem zaczynają lecieć we śnie.) Następnie przystępujesz do działania, które jest celem twojego snu.

3. Powtarzaj: "w moich snach mogę pamiętać, by rozpoznać, że śnię i mogę tego nie pamiętać, ale w najbliższym moim śnie BĘDĘ PAMIĘTAĆ, by rozpoznać, że śnię." (Przypomnij sobie od czasu do czasu o spoczywającej pod poduszką "mandali".)

4. Powtarzaj pkt. 2 i 3 przez co najmniej 15 minut, aż do zaśnięcia.


E. Jeżeli jeszcze nie śpisz lub przebudziłeś(aś) się ze snu:

1. Nie poruszaj się i nie otwieraj oczu.

2. Patrz przed siebie i obserwuj ciemność oraz wszystko co widzisz za zamkniętymi powiekami, wyobraź sobie, że patrzysz w głąb, ok. dwa metry przed siebie.

3. Poczuj swoje ciało, jego rozluźnienie (może paraliż) i wrażenia kinestetyczne.

4. Oczekuj pojawienia się dziwnych zjawisk, czyli hipnagogii wzrokowych i kinestetycznych, ale pozostań bierny(a). Powtarzaj: WSZYSTKO JEST SNEM w sposób mechaniczny, bez specjalnej koncentracji na znaczeniu słów, słuchaj ich jak gdyby brzmiały w tle twojego umysłu, gdzieś z oddali, bardzo delikatnie.


Część A służy doskonaleniu pamięci o przeprowadzaniu testów rzeczywistości. "Jasność" świadomości, krytyczne przyglądanie się rzeczywistości jest takie samo na jawie i we śnie. Jego następstwem jest "rozpoznanie" stanu jawy, bądź snu. Pojawienie się "jasności świadomości" na jawie, na skutek zaistnienia "przyczyny", którą wcześniej ustaliliśmy i zgodnie z naszym postanowieniem, jest jedyną możliwością "treningu" tej zdolności. Jeżeli działa to na jawie, zadziała również we śnie.

Punkt C5. Jest to punkt dodatkowy, który nie musi być uwzględniany w codziennej praktyce. "Mandala snu" to schematyczny rysunek ujmujący w prosty sposób wolę osiągnięcia świadomości we śnie. Może zawierać również temat snu (główne emocje), lub nawet krótkie pytanie, na które chcielibyśmy otrzymać odpowiedź. Podświadomość lubi odwoływać się do materialnych, zmysłowych konkretów, szczególnie odpowiada jej "rytuał" sporządzania "mandali" i umieszczania jej pod poduszką lub w pobliżu śniącego.

Punkt D3. Sformułowanie swojego postanowienia rozpoznania snu w ten sposób, pozwala ominąć problem zbyt silnego pragnienia, które bywa przeszkodą. Ponadto wprowadza ono element wiary - pewności, że świadomy sen zdarzy się, choć nie musi.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin